PROGRAM WYCHOWAWCZY REALIZOWANY WE WSZYSTKICH GRUPACH WIEKOWYCH opracowała nauczycielka: Ewa Horszczaruk

Program obejmuje funkcjonowanie dziecka w grupie w zakresie podstawowych dziedzin życia przedszkolnego:

1. Kształtowanie czynności samoobsługowych, nawyków higienicznych i kulturalnych
  2. Kształtowanie umiejętności społecznych, zgodne funkcjonowanie w grupie.
  3. Kształtowanie umiejętności zabawy i pracy w grupie w trakcie zajęć zorganizowanych.
  4. Przestrzeganie umów dotyczących zachowań poza budynkiem przedszkolnym.

Kryteria Sukcesu

Dziecko:

1. Dostrzega i rozumie potrzeby innych, akceptuje ich odrębność.
  2. Rozumie i przestrzega zasady zgodnego współżycia w grupie.
  3. Potrafi kulturalnie zwracać się do innych, używa zwrotów grzecznościowych.
  4. Ma poczucie własnej wartości, wiary we własne siły, możliwości i umiejętności
  5. Potrafi nazwać, wyrażać i kontrolować swoje emocje.
  6. Szanuje wolność innych, cudze zdanie
  7. Wyraża swoje uczucia, potrzeby i oczekiwania, a także dostrzega je u innych.
  8. Rozumie znaczenie dialogu w rozwiązywaniu sporów, potrafi argumentować swoje racje, oceny i odczucia.
  9. Zna i kultywuje tradycje rodzinne, lokalne, regionalne i narodowe
  10. Ma świadomość przynależności narodowej: rozpoznaje godło i barwy narodowe, rozumie pojęcie ojczyzna.
  11. Rozumie konieczność przestrzegania zasad zgodnego współżycia ze światem przyrody, przejawia postawy proekologiczne
  12. Rozumie potrzebę stosowania profilaktyki prozdrowotnej.
  13. Zauważa sytuacje zagrażające bezpieczeństwu własnemu i innych, potrafi unikać zagrożeń.
  14. Umie funkcjonować w środowisku zgodnie z przyjętym kanonem norm społecznych
  15. Zna swoje prawa i obowiązki
  16. Szanuje wartość: prawdę dobroć, piękno, sprawiedliwość, uczciwość, życzliwość, szacunek, wyrozumiałość, miłość.
  17. Rozumie swoje prawo do pomocy ze strony dorosłych w trudnych sytuacjach.